Kontakt : 61 6636111

1. Uruchomienie funkcji BitLocker

W Menu Start w wierszu wyszukiwania zaczynamy wpisywać BitLocker (1), klikamy na wynik wyszukiwania (2)

2. Uruchomienie procedury szyfrowania

W otwartym oknie Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker około partycji systemowej klikamy na „Włącz funkcje BitLocker”

3. Po kliknięciu i zakończeniu automatycznego sprawdzenia konfiguracji komputera otworzy się okno jak poniżej:

Wybieramy opcje „Wprowadź numer PIN (zalecane)”

4. System poprosi nas o tworzeniu PIN, który zgodnie z zasadami PP, musi składać się z 6 cyfr. Wpisujemy Numer PIN w odpowiednie pole (1) i powtarzamy PIN w polu „Ponownie wprowadź numer PIN” (2)

5. Po kliknięciu Ustaw numer PIN zostanie wykonane szyfrowanie dysku i system zapyta nas gdzie zapisać klucz odzyskiwania:

UWAGA!

  • Klucz odzyskiwania będzie niezbędny w przypadku zapomnienia PINu, ewentualnie w przypadku awarii komputera.
  • Osoby, które wejdą w posiadanie klucza będą mogły odczytać wszystkie dane na zaszyfrowanym komputerze.

Sugerowany wybór to Zapisz w pliku. Po wybraniu opcji „Zapisz w pliku” zostanie zaproponowany wybór miejsca do przechowywania pliku i nazwy pliku. . Pliku z kopią klucza nie można zapisać na dysku systemowym.

Kopie pliku i/lub wydruku pdf muszą być przechowywane w następny sposób:

  • zapis na dysku zewnętrznym i schowanie go w bezpiecznym miejscu.
  • Kopia klucza musi być przekazana do Działu Obsługi i Eksploatacji PP wraz z numerem inwentaryzacyjnym komputera, najlepiej w formacie pliku, w ten sposób użytkownik zostanie zabezpieczony od straty danych w przypadku zagubienia lub zniszczenia własnej kopii klucza na adres mailowy sekcja.wsparcia@put.poznan.pl.

6. Po zapisywaniu pliku klikamy „Dalej” i przechodzimy do wyboru typu szyfrowania

Zaszyfruj tylko zajęte miejsce na dysku – takie szyfrowanie trwa zdecydowanie szybciej i jest zalecane dla nowych maszyn. Zostają zaszyfrowane tylko pliki na dysku, puste miejsce pozostaje nietknięte. Oczywiście wszystkie nowo zapisane pliki będą szyfrowane. Natomiast jeśli na dysku były pliki, które zostały skasowane, wtedy nie zostaną one zaszyfrowane i teoretycznie mogą pozostać odczytane.

Zaszyfruj cały dysk – szyfrowany jest cały dysk, wliczając miejsce puste i skasowane pliki, co trwa zdecydowanie dłużej, ale pozwala zabezpieczyć również skasowane pliki (które w innym przypadku mogłyby zostać odczytane). Jest to ustawienie zalecane dla używanych komputerów.

Wybieramy opcje „Zaszyfruj cały dysk”*

*W przypadku gdy w komputerze mamy kilka dysków, powtarzamy kroki instrukcji 1-10 dla każdego dysku, odpowiednio do przechowywania będziemy mieli więcej niż jeden klucz.

7. Kolejnym etapem jest wybór trybu szyfrowania:

W przypadku dysku systemowego laptopa i komputerów z Windows 10 zalecane jest ustawienie Nowy tryb szyfrowania.

8. Po ustawianiu typu i trybu szyfrowania system ostatni raz sprawdzi czy na pewnie chcemy zaszyfrować dysk. Klikamy „Kontynuuj”

9. W tym momencie powinien się pojawić komunikat o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Można tego dokonać klikając w komunikat lub po prostu uruchomić ponownie komputer ręcznie w dogodnym momencie.

10. Przy ponownym uruchomieniu pojawi się ekran odblokowywania komputera. Należy wpisać PIN i zatwierdzić naciskając Enter.

UWAGA! Proces szyfrowania rozpocznie się po uruchomieniu. Do czasu jego zakończenia komputer nie jest zaszyfrowany, więc nie powinien być wynoszony poza teren PP.

Aby sprawdzić postęp szyfrowania należy znaleźć ikonkę BitLockera koło zegara i ją kliknąć:

Pojawi się pasek postępu szyfrowania.

Gdy pasek postępu dobiegnie do końca, komputer jest zaszyfrowany i można go swobodnie wynosić poza PP. Komputer można wyłączyć w trakcie szyfrowania dysku. Szyfrowanie zostanie wznowione po ponownym uruchomieniu. Według Microsoftu, nawet nagłe wyłączenie zasilania nie powinno uszkodzić plików na dysku.

 

Kategorie: Poradniki

Translate »